2017 Competition
Results

Congratulations to our advancing teams for their success at Texas BEST Regionals!

 UIL State Runner-Up, Group 1 (small school)  - Martin’s Mill High School
 Texas BEST, BEST Award, 4th Place  -  Martin’s Mill High School
 Texas Instruments Game Competition, 1st Place  - Martin’s Mill High School
 Texas Instruments Engineering Notebook Award, 2nd Place  - Martin’s Mill High School

 Texas Instruments Engineering Notebook Award, 3rd Place  - The Hockaday School

 Rockwell Collins Spirit & Sportsmanship Award, 3rd Place  - Newman Smith High School
 Texas Instruments Most Robust Award, 1st place  - Martin’s Mill High School
 Igus Top Gun (most points in a single round)  - Martin’s Mill High School (589/600)
 Janne & Garry Ackerman Outstanding Volunteer Award  - Joel Graber

 

http://www.utdallas.edu/best/
https://www.bestoftexasrobotics.org/2017-results.html

Game Day Award:

Team

Founders Award for Creative Design

Martin's Mill High School

Most Robust Machine

Kaufman High School

T-Shirt Award

Gilliam Academy

Graduating Senior Award

Conner Munz—Martin’s Mill HS

The Pete Lohstreter Outstanding Teacher Award

Leon DeOliveira—The Hockaday School

Notebook Wildcard Winner

Iowa Park High School
Canton High School

Best Marketing Presentation

Martin's Mill High School

Software Design and Simulation Award

The Hockaday School

 

 

Game Semifinalists:

Martin’s Mill High School
St. Mark’s School of Texas
Kaufman High School
TAG Magnet School
Winnsboro High School
Sunnyvale High School
Iowa Park High School (wildcard)
Parish Episcopal School
Newman Smith High School
Dallas Lutheran School
Itasca High School
Matthew Road Academy
Argyle High School
Lone Oak High School
Grapevine High School
Canton High School (wildcard)

Game Finalists:

Martin’s Mill High School
St. Mark’s School of Texas
Kaufman High School
TAG Magnet School

 

 

BEST Award  1st Place

Martin’s Mill High School

BEST Award 2nd Place

TAG Magnet School

BEST Award 3rd Place

Winnsboro High School

BEST Award 4th Place

Kaufman High School

Game 1st Place

Martin’s Mill High School

Game 2nd Place

St. Mark’s School of Texas

Game 3rd Place

Kaufman High School

Game 4th Place

TAG Magnet School

Notebook 1st Place

The Hockaday School

Notebook 2nd Place

Martin’s Mill High School

Notebook 3rd Place

TAG Magnet School

Notebook 4th Place

Winnsboro High School

 

 

Advancing Teams to Texas BEST (8):

Team

UIL Small School 1st Place

Martin’s Mill High School

UIL Small School 2nd Place

Winnsboro High School

UIL Small School 3rd Place

Kaufman High School

UIL Large School 1st Place

TAG Magnet School

UIL Large School 2nd Place

Newman Smith High School

BEST Award (non-UIL) 1st Place

The Hockaday School

BEST Award (non-UIL) 2nd Place

Sunnyvale High School

BEST Award (non-UIL) 3rd Place

North Mesquite High School

Game Award (non-UIL) 1st Place

St. Mark’s School of Texas

Game Award (non-UIL) 2nd Place

Iowa Park High School